آیا خط تلفن شما شنود میشود؟

+ زمان مطالعه: ۱۲ دقیقه

آیا تا به حال شده زمانی که با تلفن صحبت می‌کنید به این فکر کنید که در صورت شنیده شدن مکالماتتان توسط نفر سوم چه حسی خواهید داشت؟

شنود موبایل می تواند از آن چه فکر می کنید، ساده تر باشد، ولی از همه مهم تر این است که شنود موبایل یا تلفن ثابت دیگران بدون اجازه که معمولا هم به قصد جاسوسی و پنهانی خواهد بود، غیرقانونی است. امروزه استفاده از ابزارهای ارتباطی سیّار مورد استقبال بسیاری از مردم قرار گرفته در کنار استفاده از این وسایل تهدیداتی هم وجود دارد که باید از آنها دوری کرد یکی از تهدیداتی که وجود دارد شنود غیرمجاز از طریق تلفن موبایل است که به وسیله دو قطعه در این دستگاه می توان این کار را انجام داد. یکی سیم کارت که برای ردیابی و شنود می توان از آن استفاده کرد و دومی خود گوشی تلفن همراه است که به دو طریق نصب نرم افزار شنود و یا ارسال خودکار اطلاعات را انجام می دهد.

داشتن وسایل ارتباطی مطمئن و امن، بدون نظارت و مداخله دیگران و با احساس امنیت شخصی و اجتماعی از حقوق اولیه انسان است و به‌عنوان یکی از اصول پذیرفته شده جهان مترقی است. خدمت بازبینی مراسلات، مکاتبات و مکالمات تلفنی و مخابراتی به‌قدری روشن است که هیچ انسانی که دارای سلامت روحی و روانی و بصیرت فردی و اجتماعی است، آن را مجاز نمی‌داند.

بررسی شنود و جاسوسی مکالمات از نظر قانونی

جاسوسی در سامانه های مخابراتی، جرم شناخته شده است. اصل ۲۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز در همین راستا مقرر داشته «بازرسی و نرساندن نامه ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی، افشای مخابرات تلگرافی، تلکس، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است. مگر به حکم قانون.» در مورد مکالمات تلفنی، ممنوعیت شامل استراق‌سمع و ضبط و فاش‌کردن آنهاست، همچنین تجسس درخصوص مکالمات از هر نوع که باشد ممنوع است. تنها استثنایی که در اصل ۲۵ قانون اساسی به آن اشاره شده است به حکم قانون و دستور مقام قضایی است.

در قانون آیین‌دادرسی کیفری از مواد ۹۶ الی ۱۱۱ به بحث تفتیش و بازرسی منازل و اماکن و کشف‌ آلات و ادوات جرم اشاره شده است و در ماده ۱۰۴ قانون مزبور مقرر شده است، «در مواردی که ملاحظه، تفتیش و بازرسی مراسلات پستی، مخابراتی صوتی و تصویری مربوط به متهم، برای کشف جرم لازم باشد، قاضی به مراجع ذی‌ربط اطلاع می‌دهد که اشیای فوق را توقیف نموده نزد او بفرستد. و بعد از وصول آن را در حضور متهم ارایه کرده و مراتب را در صورت‌مجلس قید نموده و پس از امضای متهم آن را در پرونده ضبط می‌نماید.» در تبصره این ماده اشاره شده است « کنترل تلفنی افراد جز در مواردی که به امنیت کشور مربوط است یا برای احقاق حقوق اشخاصی به نظر قاضی ضروری تشخیص داده شود، ممنوع است.»

همان‌طور که ملاحظه می‌فرمایید طبق این ماده قانونی، دستور کنترل تلفنی افراد منحصرا به دستور قاضی رسیدگی کننده باید باشد و حتی قاضی نیز به‌طور کامل آزاد نیست، بلکه دارای محدودیت‌های قانونی به شرح مذکور در تبصره این ماده است از مواردی که علی‌الاطلاق اجازه تفتیش داده شده است مکاتبات زندانیان است که در مواد ۱۹۸ الی ۳۱۲ آیین‌نامه اجرایی سازمانی زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور ملاحظه می‌شود. با این‌وجود حتی در مورد زندانیان استراق‌سمع و شنود مکالمات تلفنی با ممنوعیت قانونی به شرح قانون اساسی و ماده ۱۰۴ قانون آیین دادرسی کیفری روبه‌رو است.

به هر حال در ماده ۵۸۲ قانون مجازات اسلامی، برای استراق‌سمع چنین مجازاتی تعیین شده است. «هریک از مستخدمان و ماموران دولتی، مراسلات یا مخابرات یا مکالمات تلفنی اشخاصی را در غیرمواردی که قانون اجازه داده، حسب مورد مفتوح یا توقیف یا معدوم یا بازرسی یا ضبط یا استراق‌سمع نماید یا بدون اجازه صاحبان آنها مطالب آنها را انشا نماید به حبس از یک سال تا سه سال و یا جزای نقدی از شش تا ۱۸میلیون‌ریال محکوم خواهد شد.»

هرچند ماده ۵۸۲ فقط در مورد مستخدمان و ماموران دولتی است و در مورد غیرمستخدمان دولتی جریان ندارد، با این وجود در ماده ۷۳۰ قانون مجازات اسلامی الحاقی ۵/۳/۸۸ پیش‌بینی شده است «هرکس به‌طور غیرمجاز محتوای در حال انتقال ارتباطات غیرعمومی در رسانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی یا امواج الکترومغناطیسی یا نوری را شنود کند به حبس از ۶ماه تا دوسال یا جزای نقدی از ۱۰میلیون‌ریال تا ۴۰میلیون‌ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.»

این ماده قانونی شامل هم‌ مستخدمان دولتی و هم غیردولتی می‌شود و هرگونه شنود مخابراتی، رایانه‌ای و… ممنوع و جرم تلقی شده است. همچنین در مواد ۷۲۹ و ۷۳۱ الی ۷۳۳ قانون مزبور هرگونه دسترسی غیرمجاز به داده‌ها یا سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی که به‌وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است و همچنین جاسوسی رایانه‌ای و دسترسی نسبت به داده‌های سری در حال انتقال یا ذخیره شده در سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی یا حامل‌های داده جرم شناخته شده است.

بنابراین با تصویب مقررات اخیر در تاریخ ۵/۳/۸۸ شنود تلفنی و مخابراتی توسط هر شخصی اعم از دولتی و غیردولتی صورت گیرد، جرم است و قضاوت نیز در این موارد باید با رعایت مواد ۷۶۴ الی ۷۷۵، قانون مجازات اسلامی نسبت به تفتیش و توقیف داده‌ها و سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی اقدام کنند و توجه داشته باشیم که برای قضات نیز امکان تفتیش و توقیف آنها در صورتی است که ظن قوی بر کشف جرم یا شناسایی متهم یا ادله جرم وجود داشته باشد در غیراین‌صورت قضات نیز حق تفتیش و توقیف و استراق‌سمع ندارند.

شنود تلفن ثابت از طریق دسترسی به خط تلفن

با توجه به اینکه راه ارتباطی بین تلفن ثابت تا مرکز مخابرات به وسیله کابل است و معمولا هم تلفن های ثابت به صورت کابلی هستند و نه بصورت بیسیم، بنابراین یکی از روش شنود تلفن ثابت استفاده از یک گوشی تلفن دوم و متصل کردن آن به خط است. احتمالا این روش را بسیار دیده اید. یکی از رایج ترین و قدیمی ترین روش ها برای شنود تلفن ثابت همین است که بین خط تلفن ثابت و گوشی تلفنی که قصد شنود مکالمات را دارید، یک گوشی دیگر قرار دهید.

معایب شنود تلفن ثابت از طریق دسترسی به خط تلفن

۱- در این حالت احتمال متوجه شدن فرد از این که شنود می شود وجود دارد.
۲- می بایست به خط تلفن هدف دسترسی مستقیم داشته باشید.
۳- برای شنود می بایست در نزدیکی خط تلفن هدف قرار داشته باشید.

علائم شنود تلفن ثابت از طریق دسترسی به خط تلفن

۱- ارتباط صوتی شما با نویز و صدای های غیر معمول همراه خواهد بود.
۲- در بخش اتصال خط تلفن شما در ورودی محل سکونت تغییراتی ممکن است بوجود امده باشد مثلا سیم کشی تازه ای انجام شده باشد.

البته ممکن است در مورد اول فردی که در حال شنود است با قرار دادن تلفن خود در حالت بدون میکروفون نویز صدا را بگیرد که این باعث می شود تا شما در این باره شک نکنید. بنابراین برای جلوگیری از شنود شدن به این روش می توانید به سادگی خط تلفن خود و مسیر آن را چک کنید در صورتی که کسی روی خط تلفن ثابت شما شنود داشته باشد می بایست به اتصال خط تلفن شما در بین مسیر دسترسی داشته باشد که این موضوع کاملا توسط شما قابل تشخیص است.

شنود تلفن ثابت از طریق میکروفون مخفی

یکی دیگر از روش های شنود تلفن ثابت از طریق نصب یک میکروفون مخفی در بخش های مختلف یک تلفن است، معمولا رایج ترین مکانی که ممکن است یک میکروفون مخفی برای شنود روی گوشی تلفن ثابت شما نصب شود، خود گوشی است که آن را مقابل گوش خود قرار می دهید، چرا که در این صورت شانس دریافت صدای طرف مقابل و همچنین صدای شما به عنوان طرف دیگر گفتگو بیشتر است. این روش ها به عنوان یکی از قدیمی ترین روش ها به حساب می آید.

معایب شنود تلفن ثابت از طریق میکروفون مخفی

۱- نیاز به دسترسی مستقیم به گوشی تلفن است.
۲- برای شنود می بایست در نزدیکی خط تلفن هدف قرار داشته باشید.
۳- ممکن است گوشی تلفن امکان جاسازی قطعه ای را نداشته باشد.

علائم شنود تلفن ثابت از طریق میکروفون مخفی

۱- ممکن است در شکل گوشی تلفن شما تغییر ایجاد شده باشد.
۲- به دلیل امواج ارسالی از سمت میکروفون مخفی موجود در گوشی تلفن روی گفتگوی دو طرفه شما تاثیر گذاشته می شود که معمولا به شکل نویز است.

شنود موبایل چگونه انجام می شود؟

هر تلفن همراهی دارای یک میکروفون بسیار حساس است که همواره قابلیت فعال شدن را داراست. فعال کردن این میکروفون نیازی به برقراری تماس با گوشی مزبور و فعال شدن سیم کارت گوشی و یا حتی روشن بودن تلفن همراه ندارد.امروزه یکی از تجارت های پرسود برای شرکت های سازنده تلفن های همراه ، فروش دستگاه های فعال کننده میکروفون های تلفن های همراه و امکانات شنود این میکروفون های فعال شده می‌باشد. این دستگاه ها قابلیت هایی به خریداران آنها می‌دهد که با استفاده از آن می‌توانند به راحتی ، تلفن همراه شخص مورد نظر خود را به میکروفون مخفی خود تبدیل نموده و همه مکالمات وی در محل کار ، منزل و یا حتی در جمع دوستان را  به راحتی شنود نمایند.البته این دستگاه های شنود تنها توسط شرکت های سازنده تلفن های همراه ، تولید نمی‌شود و سایر شرکت های تولید کننده نرم افزار های موبایل نیز می‌توانند در صورت داشتن کد های نفوذ به دستگاه های تلفن های همراه شرکتی خاص نرم افزار مناسب شنود این نوع تلفن های همراه را تولید نمایند. فعال کردن این نوع سیستم ، عموماً نیاز به نصب نرم افزار مربوطه بر روی تلفن همراه افراد قربانی دارد که این عمل ممکن است از طریق ارسال پیامک ، بلوتوث و … انجام گیرد. در صورتی که فرد مهاجم بخواهد از شیوه ارسال پیامک برای نصب این نرم افزار مخفی استفاده نماید، پیامکی عمومی‌ مانند تبریک سال نو به طیف وسیعی از مشترکان یک شهر ارسال می‌ کند و مشترکان تلفن های همراه نیز پس از خواندن این پیامک، فرد مهاجم را در جایگذاری این جاسوس کوچک یاری می‌رسانند. با استفاده از این تکنولوژی، هر تلفن همراه می‎تواند یک جاسوس بالقوه باشد که حتی در صورت خاموش بودن دستگاه تلفن همراه نیز می‌تواند بسته به حساسیت میکروفون خود، امواج صوتی را از شعاعی از محیط ، جذب و ارسال نماید.

لازم به ذکر است  که این سیستم جاسوسی ، تنها محدود به شنود مکالمات محیطی نمی‌ شود بلکه این دستگاه ها قادر به دسترسی به تمامی‌ بخشهای تلفن همراه از قبیل یادداشت های شخصی ، پیام‌های کوتاه ، لیست تماس ها و … می‌ باشند.

چگونه می توان فهمید موبایل ما شنود می شود؟

حالا چگونه بفهمیم که روی موبایل ما شنود هست یا خیر لازم است؟ همانطور که در ابتدا گفته شد ما دو نوع شنود داریم؛ مورد اول شنود وابسته به مکالمه یا depend of call (یعنی به محض شروع مکالمه شما به طور اتوماتیک ارتباط شما ضبط شده و بعدا مورد استفاده قرار می گیرد) و مورد دوم مورد call less این شنود بدین صورت است که گوشی شما همیشه و همه جا به صورت یک میکروفون برای شنود کنندگان کار می کند حتی زمانی که گوشی شما خاموش است.

اما چگونه می توان پی برد که از گوشی ما در حال شنود هستند یا نه؟ در مورد شنود اول به این سادگی ها نمیتوان متوجه شد اما در مورد شنود نوع دوم یک سری راهکارهای ساده وجود دارند که می توان از طریق آنها متوجه این مطلب شد:

۱- موبایل شما بدون اینکه شما با آن زیاد صحبت یا کار کنید دائما باطری خالی می کند.
۲- در حال تماس با کسی نیستید اما موبایلتان بر روی دستگاه های الکترونیکی به صورت ممتد نویز و پارازیت می اندازد.
۳- بطور ناگهانی آنتن گوشی ناپدید می شود و مرتبا شبکه را جستجو می کند و زمانی که بطور دستی شبکه را جستجو می کنید و اپراتور را انتخاب می کنید پیغام forbiden network را دریافت می کنید.
۴- ناخودآگاه گوشی شما به حالت رومینگ می رود.
۵- زمانیکه به مدت طولانی به موبایل نزدیک هستید سر درد می گیرید.
۶- تلفن‌ همراه‌تان همیشه گرم است، حتی وقتی که کاری انجام نمی‌دهد.
۷- صفحه نمایش تلفن شما روشن می‌ماند حتی زمانی که صفحه نمایش را خاموش می‌کنید و یا روشن است حتی زمانی که شما کاری با آن انجام نمی‌دهید.
۸- تلفن‌تان برنامه ها را کندتر از حالت نرمال اجرا می‌کند.
۹- برنامه ‌های نا آشنایی در پشت زمینه در حال اجرا هستند.
این موارد به خودی خود نشان نمی‌دهند که روی تلفن شما برنامه های جاسوسی و یا ردیابی نصب شده است، اما مجموع چند تا از آنها ممکن است نشان دهنده این باشد که تلفن‌تان چیزی را مخفی می کند. این موارد ممکن است با هم اتفاق نیافتد اما هرکدام از اینها می تواند هشدار باشد مخصوصا دو مورد اول که راه حل این شنود فقط در آوردن باطری است که باعث خارج شدن از شبکه مخابرات می شود و همینطور استفاده نکردن از گوشی.

توجه: باید بدانید که موبایل هنگامی که باتری آن خارج شده است واقعا خاموش است در حالت های دیگر مثل این هست که سیستم عامل shutdown شده ولی قسمت مخابراتی آن فعال است و می توان با ارسال دستوراتی آنرا کنترل نمود.

مردم فکر می‌کنند فضای ارتباطی در ایران بسیار تحت کنترل است، همه مکالمات شنود می‌شود، همه ایمیل‌ها کنترل می‌شود و … ولی در ایران این طور نیست.
من در سطح مقامات دیده‌ام که وقتی می‌خواهند جلسه‌ای خصوصی برگزار کنند موبایل‌هایشان را خاموش می‌کنند و باتری آن را هم در می‌آورند. یعنی توهم شنود وجود دارد نه خود شنود؟
بدون شک شنود در موبایل وجود دارد. حتی دستگاه خاموش موبایل هم قابل شنود است. شنودهای بین‌المللی هم خیلی جدی می باشد و مخصوصا سیستم‌عامل اندروید هم این وضعیت را بدتر کرده است. وقتی از گوشی استفاده می‌کنید از طریق برج‌های سلولی هم می‌توانند محل شما را پیدا کنند. مثلا سایت ویکی پدیا یک سایت اینترنتی است اما در جنگ ۳۳ روزه بیشترین آدرس منزل رزمندگان را این سایت داد به اسرائیل. گوگل و… هم همین طور. این‌ها درست است که ظاهرشان خدماتی است اما در واقعیت در حال جمع‌آوری اطلاعات هستند.

در خارج از ایران تمامی مکالمات تلفنی ضبط می‌شود. در همین اروپا حدود یک سال و نیم پیش بود یک ایرانی کشته شده بود و از طریق همین مکالمه ظرف هشت ساعت توانستند قاتلش را پیدا کنند. متاسفانه با رشد تکنولوژی روز به روز آزادی بشر بیشتر از پیش گرفته می‌شود. آزادی که خدادادی که حق هر موجودی است. لندن روزگاری با ۴ هزار دوربین کنترل می شد الان با ۶۴ هزار دوربین کنترل می‌شود. البته در بعضی جاها نیاز است برای امنیت مردم این اتفاق بیفتد. لندن تنها یک مثال بود در چین و آلمان و … هم این وضعیت وجود دارد.
اما در ایران آن طور که مردم فکر می‌کنند نیست و برابر ماده ۲۵ قانون اساسی اگر قاضی در مسیر بررسی پرونده به این نتیجه رسید خطی باید کنترل شود، این کار را می‌کند. هرچند در بحران های سیاسی و بروز نا امنی این روند طبیعی به نظر میرسد. در مورد اشخاص سیاسی و ارگانها و مراکز امنیتی و اطلاعاتی این بحث متفاوت است.

البته باید اشاره کرد نرم‌افزارهایی که توسط برخی اپراتور‌ها پس از قراردادن سیمکارت در درون گوشی نصب می‌شوند نیز تردیدهایی را مبنی بر ورود اپراتورهای تلفن همراه به بحث شنودهای قانونی و غیرقانونی بوجود می‌آورد. با وجود نرم افزارهای غیر مجازی که دو اپراتور تلفن همراه بدون اطلاع صاحب گوشی به واسطه سیم کارت‌ها، تحت عنوان «سیم تولکیت» روی گوشی‌های مردم نصب می‌کنند و اغلب و به طریق عمومی نیز قابل حذف کردن نیستند، جای تردید دارد.

روش های شنود غیرمجاز از طریق تلفن همراه

۱- یکی از روش‌ها شنود بعد از خاموش نمودن گوشی تلفن همراه است. اکثر مردم فکر می کنند با استفاده از این روش می توانند جلوی شنود غیرمجاز را بگیرند ولی نمی‌دانند که یکی از بهترین روش های شنود غیرمجاز همین روشی است که کاربر تلفن همراه خود را خاموش می‌نماید. به این طریق که با خاموش نمودن گوشی و خاموش شدن صفحه نمایش تلفن به صورت خودکار (البته با تنظیماتی که قبلاً توسط فرد جاسوس اطلاعاتی روی گوشی شما صورت گرفته است) شروع به شماره گیری شماره های عناصر شنود که قبلاً در حفره های نرم افزاری ثبت شده‌اند را می‌نماید و به این ترتیب به فرستنده‌ای مخفی برای شنود تبدیل می‌شود.
توجه نمایید که حتی درآوردن باتری هم موجب از بین رفتن احتمال شنود نمی‌شود چون ممکن است یک باتری دیگر و کوچکتری در مدارات گوشی تعبیه شده باشد و عمل رساندن برق و انرژی به گوشی جهت شنود را فراهم نماید.
۲- تنظیم و برنامه ریزی یک شماره خاص در تلفن همراه یکی دیگر از روش های شنود غیرمجاز است. این روش به این صورت است که فرد شنود کننده با شخص مورد نظر تماس می گیرد و بدون اینکه گوشی تلفن همراه آن شخص زنگ بخورد میکروفون دهنی گوشی به طور خودکار روشن می شود و شنود صورت می گیرد. بدون اینکه شخص طعمه متوجه شود.

راههای پیشگیری از شنود توسط تلفن همراه

۱- از خرید گوشی‌های دست دوم و کارکرده اجتناب نمایید.
۲- در خرید گوشی تلفن همراه دقت نمایید، بعد از خرید از لحاظ حفره‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری گوشی را بررسی نمایید.
۳- باتری‌، قاب، گوشی، هندزفری، کیف، لباس، وسایل شخصی و وسیله نقلیه خود را بررسی نمایید که در آنها دستگاه‌های شنود جاسازی نشده باشند.
۴- تماس‌های ورودی و خروجی در تلفن همراه خود و از طریق فهرست مکالماتی شرکت مخابراتی ارائه دهنده خدمات تلفن همراه خود را دائماً چک نمایید.
۵- حتی الامکان شماره هایی که پیامک های گروهی ارسال می‌نماید را بلاک نمایید.
۶- پیامک هایی که از افراد ناشناس می‌رسد و دارای حجمی‌ بیش از یک اس ام اس است را باز نکنید.
۷- ایمیل های ناشناس که دارای فایل ضمیمه هستند را باز نکرده و فایلهای پیوست شده را اجرا ننمایید.
۸- فایلهایی را که از شبکه های اجتماعی و یا نرم افزارها و سایتهای تبلیغاتی و از طریق پاپ آپ یا نوتیفیکیشن دریافت می کنید را نصب و اجرا نکنید.
۹- بلوتوث دستگاه موبایل خود را در مواقع غیر ضروری ، در حالت Off قرار دهید.
۱۰- اطلاعات شخصی و حساس مانند رمز عبور سامانه بانکی ، شماره حساب و … را در دستگاه تلفن همراه خود ذخیره ننمایید.
۱۱- در بازه‎های زمانی کوتاه ، دستگاه تلفن همراه خود را فرمت کرده و به تنظیمات کارخانه بازگردانی نمایید.
۱۲- از ورود تلفن همراه به مکان‌های حساس و مهم بخصوص جلسات جلوگیری نمایید.
۱۳- ایجاد اختلالات الکترونیکی در نوع آنتن دهی مناطق مهم و حساس جهت عدم برقراری ارتباط هم روش مناسبی است.
۱۴- نرم افزارهای تلفن همراه تان را از مارکتهای معتبر و رسمی دانلود و نصب نمایید (هر چند امنیت هیچوقت ۱۰۰درصد نیست)
۱۵- گوشی و لوازم شخصی خود را در اختیار افراد ناشناس و نامطمئن قرار ندهید.
۱۶- چنانچه گوشی شما برای مدتی ناپدید و یکباره پیدا شد، حتما موارد امنیتی و محتوای گوشی و مموری را کنترل نمایید.
۱۷- حتما در تلفن همراه تان آنتی ویروس و ضد بدافزار و نرم افزارهای امنیتی برای جلوگیری از جاسوس افزارها نصب کنید.
۱۸- کابلهای شارژ، فلش مموری و … را کنترل نمایید، بعضی از کابلها و شارژرهای گوشی امکان قرار دادن سیمکارت برای شنود مکالمات را دارند.

در صورتی که این سیستم جاسوسی توسط یکی از شرکت های سازنده تلفن همراه به فرد مهاجم فروخته شود، عملاً هیچ کاری نمی‌توان انجام داد جز اینکه به هنگام حضور در جلسات کاری و خصوصی که اطلاعات با ارزشی (مانند اطلاعات مالی) ردوبدل می‌شود باتری موبایل خود را خارج کرده و فضای کاری را عاری از دستگاه تلفن همراه شرکت مورد نظر نمایید.

به یاد داشته باشیم که دستگاه های تلفن های همراه نسل قدیم به دلیل قدرت پردازش و فضای حافظه اندک از امنیت به مراتب بالاتری نسبت به تلفن های نسل جدید برخوردار هستند.

بد نیست که بدانید نوکیا یکی از متهمان شنود گوشی‎های تلفن‎های همراه در دنیاست و ابزار شنود را به کشورهای زیادی می فروشد.

در پایان باید عرض کنم روشهای شنود اطلاعات و مکالمات زیادی وجود دارد که بعضی از آنها از حد تصوراتمان به دور است، با توجه به اینکه مبحث ما درباره شنود از طریق تلفن بود به ذکر سایر روشها و ابزارهای شنود نپرداختیم.

امیدوارم با مطالعه و رعایت این نکات از به خطر افتادن حریم خصوصی و به سرقت رفتن اطلاعات شخصی و مالی خود تا حد زیادی جلوگیری نمایید.

دیدگاه‌ها (45)

محمد | ۲۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۹

کدهای دستوری برای اطلاع دقیق از شنود گوشیمان را توضیح دهید

صابری | ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۱

سلام محمد عزیز کد دستوری وجود نداره

ضیا متولیان | ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۳

سلام آیا کد دستوری جهت مشخص شدن شنود تلفن ثابت یا همراه وجود دارد؟

صابری | ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۰

درود بر شما
خیر دوست عزیز

Ebi | ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۸

با سلام‌خسته نباشید ..آیا واقعا این‌که گوشی از راه دور بشه توسط شخص عادی ن ارگانهای دولتی شنود و ضبط بشه وجود داره اگه وجود داره راههای جلوگیریش چیه ؟ممنون

صابری | ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۶

درود بر شما متشکرم
شنود مکالمات عموما به چند روش انجام میشه : سیستمی ( توسط اپراتورهای مخابرات) ، نرم افزاری (نصب بدافزار و جاسوس افزار روی گوشی یا تبلت)، سخت افزاری (جاسازی چیپ روی تلفن و گوشی موبایل و تبلت)، محیطی ( شنود از طریق دستگاه های استراق سمع نصب شده در مکانی که حضور دارید مثل خودرو و ساختمان و ..)
اگه شخص یا ارگانی بخواد مکالمات شما رو شنود کنه از این روشها امکان پذیره
شنود سیستمی رو که توسط اپراتورهای مخابرات به دستور نهادهای قضایی و امنیتی انجام میشه رو که نمیشه کاری کرد
برای جلوگیری از شنود نرم افزاری باید مراقب نرم افزارهایی که نصب میکنین باشین و از سایتها و کانالها و گروه ها و .. دانلود نکنین و صرفا از منابع معتبر مثل اپ استور گوگل دریافت کنین چون درصد کمتری از برنامه هاش آلوده و مخرب هست. تبلیغات پاپ آپ سایت ها و ایمیلهای ناشناس رو باز نکنین ، مراقب لینکهایی که براتون تو پیامک ها و شبکه های اجتماعی ارسال میشه باشید.
برای جلوگیری از شنود سخت افزاری هم از خرید گوشی های کارکرده و تعمیری خودداری کنین. گوشی رو برای تعمیر به مراکز معتبر ارائه بدین. اگه اتفاقی و بصورت مشکوک گوشیتون برای مدتی گم و پیدا شد حتما قبل استفاده تغییرات نرم افزاری و سخت افزاری رو چک کنین.
برای جلوگیری از شنود محیطی هم از امنیت مکانی که هستین مطمئن شین

نگین | ۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۲

سلام و درود
میخواستم بپرسم ایا امکان داره که با شماره ایی تماس بگیریم، و اون شماره به محض وصل کردن تماس اجازه این رو از سمت ما بگیره که مارو شنود کنه ؟ و بعد از پایان تماس هم همچنان درحال ردیابی و شنود ما باشه؟

صابری | ۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۳

درود بر شما
شنود مکالمات عموما به چند روش انجام میشه : سیستمی ( توسط اپراتورهای مخابرات) ، نرم افزاری (تصب بدافزار و جاسوس افزار روی گوشی یا تبلت)، سخت افزاری (جاسازی چیپ روی تلفن و گوشی موبایل و تبلت)، محیطی ( شنود از طریق دستگاه های استراق سمع نصب شده در مکانی که حضور دارید مثل خودرو و ساختمان و ..)
اگه شخص یا ارگانی بخواد مکالمات شما رو شنود کنه از این روشها امکان پذیره

علی | ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۱:۲۲

سلام ودرود کد دستوری رو وارد کردم واسه شنود این شماره امد
۰۹۹۱۰۰۰۹۹۱۴

صابری | ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۷

درود بر شما
علی عزیز کد دستوری برای شنود وجود نداره. این شماره ای که نوشتید شماره پیامگیر صوتی همراه اوله

Romeo | ۲۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۴

پس همه دنیادر حال شنودن ولی در ایران طبق بند ۲۵ آره؟ نتیجه چرندیاتت همین بود دیگه ما خوبیم و ما قانون مدار!

اکرم | ۲۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۴

بر فرص ک گوشی ما توسط شخصی در حال شنود است چ جوری لغوش کنیم و مطمئن بشیم ک دیگه شنود نیستیم.

صابری | ۲۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۵

درود بر شما
تو این مطلب توضیح داده شده

Zahra hosseinzade | ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۹

سلام این کد ستاره مربع ۶۲ مربع که میگن برای شنود برای چیه پس؟؟

صابری | ۲ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۷

درود بر شما
این کد برای شنود نیست برای انتقال تماس هست.
کدی برای شنود وجود ندارد. مدتیه به اشتباه توسط سایتهای زرد و گروه ها و پیج ها شایعه شده

شایان حسنی | ۳ آبان ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۵

سلام وقت بخیر
کد دستوری ستاره مربع ۲۱ مربع برا شنوده دیگه ؟

صابری | ۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۸

درود بر شما
این کد برای لغو دایورت خط هست.
کدی برای شنود وجود ندارد

علیرضا | ۶ آبان ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۰

سلام خسته نباشید آیا از طریق موبایل میشه تست شنود تلفن ثابت خونگی رو انجام داد ؟

صابری | ۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۲

درود بر شما متشکرم
خیر دوست عزیز . شنود تلفن ثابت بصورت سخت افزاری هست ( نصب چیپ روی گوشی یا گرفتن انشعاب غیرمجاز از خط تلفن) . شنود توسط اپراتور و نهادهای امنیتی هم بحث دیگری است.

Mahdi | ۹ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۰

سلام وقتتون بخیر من کد *#۶۲#رو زدم برا اینکه بفهمم شنود میشم یا نه و بعدش این شماره رو اورد۰۹۳۷۷۰۸۰۰۰۰میشه بی زحمت بگید این چیه ممنون از شما 🙏

صابری | ۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۴

درود بر شما روزتون بخیر
کد ستاره ۶۲ مربع برای انتقال تماس هست . برای شنود کدی وجود ندارد.
این شماره هم شماره مرکز پیام صوتی ایرانسل هست.

اکبر عالمی | ۱۵ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۶

جناب صابری شنود سیستمی رو توضیح دادید که راهی برای لغوش نیست ولی آیا فقط پیام و تماس کنترل میشه یا در حالت عادی و عدم تماس وقتی گوشی روشنه هم صحبت های ما شنود میشه؟

صابری | ۲۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۱

درود برشما دوست بزرگوار
ضمن پوزش بابت تاخیر در پاسخگویی، شنود دیتا فقط مربوط به تماس نیست، امکان دسترسی به تمام بخشهای گوشی و نرم افزارهای نصب شده سیستمی و غیر سیستمی هست که عموما بدافزارها و جاسوس افزارهای نصب شده چنین امکانی رو دارند.
سازندگان گوشی، اپراتورهایی که از خدمات ارتباطی آنها استفاده میکنید هم بطور پیشفرض دسترسی به گوشی شما دارند.
برای اطلاع شما هم باید عرض کنم که میتوان از گوشی خاموشی که باتری داخلش هست هم شنود کرد. در گذشته که باتری گوشی ها قابل جدا کردن بود این امکان رو میداد که اگر در محلی بودیم که احتمال شنود وجود داشت باتری گوشی رو خارج میکردیم که احتمال شنود رو به صفر برسونیم. البته این در صورتی است که قطعه سخت افزاری برای شنود روی گوشی نصب نشده باشد.
در شنود سخت افزاری عموما دسترسی به صدای شخص و محیط و موقعیت مکانی ممکن است.

ایکس | ۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۵

دستت شمادردنکنه وسپاس ،توضیحات کامل وشفاف بود

صابری | ۲۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۸

سپاس از توجه شما بزرگوار
موفق باشید

سلام آیا کسی میتونه تلفن ثابت منو شنثد کنه | ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۹

آیا کسی میتونه تلفن ثابت منو شنودکنه

صابری | ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۴

سلام همونطور که تو مطلب و تو نظرات گفته شده بله میشه شنود کرد. هم بصورت سخت افزاری توسط افراد هم توسط مخابرات بصورت نرم افزاری و آنلاین

محسن | ۲۴ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۲

سلام. سیم کارت داخل گوشی من به نام کس دیگست .آیا میتونه مکالمات منو شنود کنه و بشنوه؟

صابری | ۲۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۱

درود بر شما
شنود به صورت سخت افزاری (نصب چیپ در داخل گوشی) و نرم افزاری ( نصب بدافزار در گوشی ) امکان پذیر است. که این موارد ارتباطی به مالکیت سیمکارت شما ندارد. همچنین از طریق اپراتور و به دستور قضایی امکان شنود وجود دارد که مکالمات و پیامک های ارسالی و دریافتی با سیمکارت قابل شنود است.

آرزو | ۲۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۲

جناب صابری درود من ودوستم یک دوست مشترک داریم که ایشان به ما گفتند که من مکالمات شما را میشنوم و ضبط می کنم وقتی صحبت می کنیم صداهای عجیب در گوشی شنیده می شود و گوشی داغ می شود و هی پیغام مخاطب در دسترس نمی باشد میاد چه طوری این کارانجام شده و لی دروغ نمیگوید چه راه حلی دارد

صابری | ۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۰۵

درود بر شما
ممکن است بدافزاری روی گوشی شما یا دوست تان نصب کرده باشد و به تماس ها و .. انجام شده در آن گوشی دسترسی داشته باشد. اگر نرم افزار مشکوکی مشاهده میکنید که خودتان نصب نکردید حذف کنید.
از آنجا که چنین نرم افزارهایی عموما مخفی هستند طبیعتا در هوم اسکرین گوشی قابل مشاهده نیستند که در این حالت بهترین گزینه ریست فکتوری گوشی است تا به تنظیمات کارخانه برگردد.

Z.M | ۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۹

سلام ببخشید راهی هست بفهمم روی تلفن ثابت میکروفن گذاشته اند یا نه؟؟؟

صابری | ۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۰۱

درود بر شما
قرار دادن میکروفون جاسوسی در تلفن ثابت بصورت سخت افزاری هست و شخص باید به دستگاه تلفن شما دسترسی داشته تا امکان باز کردن دستگاه و جاسازی میکروفون برایش مهیا باشد.
این روش تقریبا منسوخ شده است ولی اگر احتمال میدهید چنین اتفاقی افتاده است باید دستگاه تلفن را باز کنید و بررسی کنید

منتظر | ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۴

سلام. من در زمان صحبت با تلفن ثابت، بعضی اوقات باز پخش صدای خودم رو به صورت اکو میشنوم. در این حالت کسی هم که با من در حال مکالمه است، صدای خودش رو به همین شکل یعنی با اکو میشنوه. این نشانه شنود شدن هست؟

صابری | ۸ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۱

درود بر شما
دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد اکو در تلفن شود. برخی از دلایل رایج عبارت اند از: خرابی هدست ( گوشی سیمی، گوشی بی سیم) ، خرابی تلفن یا خرای کابل تلفن و تداخل الکترومغناطیسی و .
بهتر است ابتدا وسایل مغناطیسی که نزدیک دستگاه تلفن هستند را حذف نمایید ( مانند مودم ، رسیور، موزیک پلیر و .. ) و دستگاه تلفن را مستقیم و بدون استفاده از رابط به پریز متصل کنید .
در صورت عدم رفع مشکل ، دستگاه تلفن دیگری را جایگزین کرده و با آن مکالمه را تست نمایید.
چنانچه مشکل پاربرجا بود برای اطمینان از وجود مشکل در شبکه سیم کشی داخلی ( تلفن و برق) دستگاه تلفن خود را در محل دیگری ( یک ساختمان دیگر) تست نمایید.

پریسا | ۱۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۳

سلام مدتی هست که میدونم برادرم مکالمات گوشیم رو شنود می‌کنه اونم از طریق آشنایی که در اپراتور همراه اول داره چون قبلا هم این کارو کرده بود اون بیمار هست و همش دنبال ثابت کردن اینه که من رابطه دارم چچندی وقتی هست بی توجه بودم نسبت به این نسئله ولی دیگه نمیتونم تحمل کنم واقعا برام زجر آور شده به نظر شما اگر سیم کارتم را بسوزونم و یک سیم کارت جدید بگیرم یا اینکه تماسهای این خطمرو دایورت کنم روی خط دیگه این امکان برای لغو میشه یا نه من باید چیکار کنم هیچ کس به یک دختر تنها که همیشه مورد ازارو تهمت ناروا بوده کمک نمیکنه دوست دارم برم از دستش شکایت کنم اما آبروریزی و حرف مردم نمی‌ذارن نمیتونم که همش خطم عوض کنم لطفا کمکم کنید حاضرم هزینه کنم

صابری | ۸ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۴

درود بر شما
شنود مکالمات بدون دستور قضایی، غیرقانونی بوده و جرم تلقی می شود و هر شخص یا نهادی که بدون حکم قضایی اقدام به شنود مکالمات نماید مجرم می باشد.
دایورت کردن شماره کمکی به شما نکرده و مکالمات خط شما همچنان قابل شنود خواهد بود. تعویض خط می تواند موثر باشد در صورتی که مجدد خط جدید شما را شنود نکنند.
در صورتی که قصد شکایت ندارید یا توجه به اینکه می فرمایید در اپراتور همراه اول آشنا دارد، میتوانید از اپراتور دیگری اقدام به تهیه خط نمایید.
ضمنا منطقی به نظر نمیرسد برادرتان از طریق اپراتور اقدام به شنود نماید با توجه به اینکه این اقدام نمی تواند بطور همیشگی و مکرر باشد و برای آن شخص هم مسئولیت قانونی و شغلی دارد .
ممکن است شنود از طریق گوشی موبایل شما باشد که بهتر است گوشی را به تنظیمات کارخانه برگردانید یا از گوشی دیگری استفاده نمایید و یا شنود محیطی باشد که با نصب تجهیزات شنود در اتاق یا منزل شما انجام گیرد.

Karimi | ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۶

سلام، ایا میشه اطلاعات یا دستگاههای ایران از راه وصل شدن به اینترنت پیام های ما رو بخونند و بفهمن.؟ با خط پیامی نمیدی که شنود بشه ولی با همون خط به اینترنت وصل میشی و پیامی رو در اپلیکیشن ها مینویسی ممکنه اینو هم ببینند؟

صابری | ۱۷ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۷

سلام
امکان دسترسی به پیامک ها و تماس های ارسالی و دریافتی از خطوط ایران توسط اپراتورهای تلفن وجود دارد. این مورد صرفا برای ایران نیست و در همه کشورها این امکان میسر است.
دسترسی به اطلاعات ارسالی و دریافتی در اپلیکیشن ها هم توسط سازندگان آنها وجود دارد. ولی به این معنا نیست که همه پیام های کاربران خوانده و بررسی می شوند.

ماهری | ۲۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۳

سلام . بعد از اینکه تماس تلفنمو قطع میکنم همراه اینکه روی صفحه هزینه باقیمانده ی تماس میاد نوشته اطلاعات شرکت مخابرات هم میاد آیا مخابرات خطم رو کنترل کرده؟؟؟؟

صابری | ۲۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۳

درود بر شما
خیر مشکلی وجود ندارد

اس اس | ۱۹ آبان ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۵

سلام و درود.اگه دستگاه تلفن ۲سیمکارته باشه هر دو سیم کارت قابل شنود میشن؟

صابری | ۱۸ آذر ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۵

درود بر شما
بله در صورتی که دستور قضایی برای شنود خط (های) شخصی صادر شود آن شماره (ها) قابل شنود است.

Hasan | ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۶

سلام آقای صابری سمکارت من دو روزه آنتن میده اینترنت هم داره ولی نه میشه زنگ زد وقتی هم که میگیره یه صداهایی میاد این نشانه شنود نیست

صابری | ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۸

درود بر شما
در گوشی دیگری تست کنید اگر مشکل حل نشد با اپراتور خود تماس بگیرید
خیر مشکل شنود نیست

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.