مسئول امنیت پیج اینستاگرام

+ زمان مطالعه: ۷ دقیقه

مسئول تامین امنیت پیج اینستاگرام – کلاهبرداری مدرن و درآمد پرسود از نا آگاهی مردم

مطمئنا شما هم در قسمت بیو یا پروفایل برخی کاربران و خصوصا افراد مشهور و سلبریتی‌ها و شاخ‌های اینستاگرام عبارت‌هایی نظیر “تامین امنیت توسط فلانی ” یا “مسئول امنیت پیج  فلانی “را بارها و بارها مشاهده کرده اید. اما چه رازی پشت این ماجرا قرار دارد و این امر تا چه حد صحت دارد؟ آیا فعالیت خاصی برای افزایش امنیت پیج اینستاگرام و جلوگیری از هک شدن آن نیاز است؟ در یک کلمه باید بگویم: “خیر

این مورد چیزی نیست جز سوء استفاده شخص به اصطلاح “تامین کننده امنیت” و همچنین “جهل کاربر” که با داشتن سواد و اطلاعات بسیار پایین در این زمینه، فریب چنین کلاهبرداران یا شیادانی را خورده اند. اغلب قربانیان، از بین سلبریتی‌ها و افراد مشهور بوده‌اند. در واقع باید گفت هیچگونه شغل یا حرفه‌ای در دنیا به نام امنیت پیج وجود ندارد و این کار کلاه‌برداری و سوءاستفاده از جهل مردم است. در هیچ کجای دنیا هیچ سلبریتی اجازه دسترسی به پیج خود را به فرد دیگه ایی نمی‌دهد.

در واقع کاری که مسئول امنیت پیج (به اصطلاح خودشان) انجام می‌دهند این هست که یوزر نیم و پسورد اکانت مشتری را دریافت می‌کنند و بعد ایمیلی که تنها خودشان به آن دسترسی دارند را روی اکانت مشتری تنظیم می‌کنند و تنها یک پسورد قوی (حداقل ۱۲ کاراکتری) روی اکانت قرار می‌دهند. در مرحله آخر تایید دو مرحله ایی اکانت را فعال می‌کنند و تمام.. !
در واقع اینستاگرام هیچ مکانیزم امنیتی دیگری را بجز موارد بالا برای امنیت اکانت ها در نظر نگرفته است.

بعد از انجام این مراحل از مشتری نادان و ساده دل بعنوان دستمزد نگهداری پیج و برقراری امنیت ماهیانه مبالغ هنگفتی دریافت می‌کنند. حتی دیده شده آخر شب‌ها استوری میگذارند که مثلا زمانی که شما خواب هستید ما در حال سرکشی به اکانت های شما هستیم و امنیت پیج را تضمین می‌کنیم .

هک شدن مشتری
در این قسمت معمولا چند ماه یکبار و در نیمه های شب تمام پست‌های اکانت مشتری را آرشیو می‌کنند و بعد پروفایل اکانت را تغییر می‌دهند و در بیو معمولا می‌نویسند: “هک شده توسط گروه فلان یا هک شده توسط هکرهای ترکیه ایی و دوتا پرچم ترکیه هم میزنن” . بعد پسورد اکانت را تعویض می‌کنند و منتظر تماس مشتری می‌مانند . در این مرحله مشتری به محض اینکه متوجه می‌شود که امکان ورود و دسترسی به اکانت خود را ندارد با مسئول امنیت تماس می‌گیرد .

ای کاش به جای اینکه سلبریتی‌های احمق ما فقط به فکر جیب خودشان بودند،کمی هم به فکر مردم بودند، اما متاسفانه اکثر سلبریتی‌ها و نابازیگرهای ما فقط به فکر تبلیغات و کسب درآمد از راهی هستند. (چاپلوسی، ریاکاری، فریب دادن و سودجویی از مردم و …)

شیادان و کلاهبردارن زیادی به عنوان تامین کننده امنیت پیج فعالیت دارند که روز به روز به تعدادشان افزوده می‌شود . از معروفترین آنها که با القاب دکتر و .. خود را معرفی می‌کنند می‌توان به ” امیر تشکر” و “بهروز کمالیان” اشاره کرد. اینها و افراد مشابه نه سوادی دارند نه بویی از اخلاق و انسانیت برده اند و صرفا با پرداخت پول به نابازیگرها و سلبریتی‌ها از آنها خواسته اندکه برایشان تبلیغ کنند، سلبریتی‌های احمق هم پول را گرفته و تبلیغ کردند. یک عده از مردم ناآگاه و بی‌سواد هم که عقده دیده شدن دارند تحث تاثیر این تبلیغات در دام این کلاهبردارن گرفتار می‌شوند.
با محبوبیت روز افزون اینستاگرام، “کسب و کار های خاکستری” نیز راه خود را به این شبکه اجتماعی محبوب باز کردند. “تامین امنیت اینستاگرام” و “هک اینستاگرام” عباراتی هستند که امروزه در هر گوشه و کنار فضای مجازی شنیده می شوند و افرادی با ادعای “تامین امنیت پیج های معروف ” و با دریافت مبالغ کلان به فعالیت در اینستاگرام می پردازند.

سابقه تامین امنیت در اینستاگرام
تعیین دقیق اینکه از چه زمان افرادی با عنوان تامین کننده امنیت پیج پا به فضای این شبکه اجتماعی گذاشتند چندان راحت نیست، اما سابقه تامین امنیت در وب فارسی به سالها قبل و فیسبوک باز می‌گردد. پس از گذشت چندین سال و فیلترینگ پیاپی شبکه‌های اجتماعی، اینستاگرام با آغوشی باز به استقبال این کسب و کار خاکستری رفت.

چند سال قبل در برنامه ماه عسل شبکه سه، شخصی به عنوان هکر یکی دو ساعتی را به ارائه داستان دراماتیک درباره خود پرداخت و به فاصله چند روز پس از شهرتش، نمایی تازه از اینستاگرام را به مردم نشان داد. مدتی پس از آغاز فعالیت او در اینستاگرام به عنوان یک هکر، حساب کاربری یکی از بازیگران مشهور هک شد (که در آن روز ها تازه داشت به پدیده ای شایع تبدیل می شد) و “شایان” به کمک خانم بازیگر شتافت. (متاسفانه در تلویزیون ما به راحتی میتوان با پرداخت پول دارای تریبون شد و مصاحبه کرد)

نبرد بین دو هکر !
تصور عموم افراد از “پس گرفتن” یک پیج اینستاگرامی، نبرد میان دو هکر است که با یک صفحه کلید به جنگ یکدیگر می روند اما حقیقت ماجرا چیست؟

تمام سرویس‌ها،سایت‌ها و نرم افزارهای بزرگ در دنیا دارای یک بخش پشتیبانی هستند که وظیفه دارند به مشکلات کاربران در سرویس مذکور رسیدگی کنند که طبیعتا پیگیری هک شدن حساب کاربران و بازگردانی دسترسی آنها را نیز به عهده دارند.

هر شخص با داشتن مستندات کافی و دانش کافی از زبان انگلیسی توانایی بازگردانی پیج خود را دارد. با این وجود، به دلیل ضعف دانش سایبری جامعه، بسیاری کمک به بازگردانی پیج و دریافت کارمزد مناسب را بد نمی دانند اما مشکل از جایی شروع می شود که پای ادعا های عجیب و غریب و روش های “مجرمانه” به ماجرا باز می شود.

هک یا ریپورت؟
افراد اینچنینی با مطرح کردن این ادعا که هکر هستند به فریب مخاطب خود پرداخته و این ذهنیت را ایجاد می کنند که امری تخصصی در جریان است در حالی که اکیدا اینطور نیست.

یکی از کسانی که به عنوان تامین کننده امنیت اینستاگرام مشغول فعالیت است اینطور کارش را توضیح می دهد:

اصلا نیازی به تعداد ریپورت بالا نیست. اینجوری کار نمیکنه. راه زیاده برای بستن یه اکانت فقط کافیه بیست سی تا اکانت با صد تا فالوور از آیپی متفاوت، طرف رو ریپورت پورنوگرافی کنن. اصلا کسی نگاه اکانته هم نمیکنه، درجا میبندن!

متاسفانه اینستاگرام از نظر پشتیبانی و پایش محتوای کاربرانش یکی از ضعیف ترین عملکرد های ممکن را دارد و این به افراد سودجو اجازه می‌دهد تا به راحتی حساب کاربری افراد را از دسترس خارج کنند.

ماجرا به اینجا ختم نمی شود. یکی دیگر از “ریپورتر های اینستاگرامی” میگوید:

من اینارو میشناسم. فلانی و فلانی میرن سراغ آدمای معروف بهشون میگن راحت پیجشون هک میشه. میترسوننشون که کل پیجت میپره و اگر پیجتو بدی دست ما، امنیتشو تضمین میکنیم. اگر طرف وا نداد، پیجشو ریپورت میکنن و معمولا طرف برای بازگردانی و بعدشم امنیت میاد پیش اینا…

امنیت به شیوه گروگان گیری
اما بدتر از موارد ذکر شده، گرفتن رمز حساب های کاربری با مهندسی اجتماعی، تغییر ظاهر پیج و پس دادن آن به صاحب پیج است!

در روش اول، کلاهبردار با استفاده از روش‌هایی مثل افزایش فالوور و … رمز پیج کاربر را دریافت و پس از مدتی آن را دیفیس می کند. بعد با هویت حقیقی خود به صاحب پیج پیام داده و وعده بازگردانی و تضمین امنیت پیج را به او می دهد و پس از دریافت مبلغ، پیج را قهرمانانه به شخص باز می‌گرداند.

در روش دوم، هکر با پخش برنامه هایی با عناوین افزایش فالوور رمز تعداد بالایی از کاربران را بدست می آورد و از بعضی باجگیری و برای افراد مشهور بین قربانی‌های خود نقش قهرمان امنیتی را بازی می‌کند.

یکی از این افراد، شیوه کار همکارانش را اینطور توضیح میدهد:

اینا همشون یه سری لینک و متن دارن که میدونن باید برای چه پیجی، چه متنی رو به کدوم لینک بفرستن. بعضی پیچا عکسای حساس دارن، ریپورت پورنوگرافی راحت روشون جواب میده. هر پیجی یه جوریه…

نکته جالب اینکه در بسیاری از موارد روش های بازگردانی و حمله یکسان هستند. بعضی از این افراد خدماتی تحت عنوان غیر فعال کردن پیج های فیک را ارائه می دهند که شیوه مشابه را در بازگردانی حساب و گرفتن دسترسی پیج با فریب پشتیبانی اینستاگرام انجام می‌دهند.

در این میان، روش های عجیب و غریبی تحت عنوان “تامین امنیت” به کاربر تحمیل می شوند که دست کمی از هک شدن به دست خود ندارد!

این شیادان به مشتری ساده لوح میگویند که شما باید ایمیل پیج خود را بر روی ایمیل آن ها تنظیم کنید و گاها عنوان می شود که باید حسابتان را به حساب فیسبوک آن ها متصل کنید. با این کار عملا شخص هر لحظه که اراده کند می تواند وارد حساب قربانی شده، تمام پیام هایش را بخواند و سپس قهرمانانه پیج را از دست خودش نجات دهد و به صاحب آن باز گرداند. اما این خطر گاهی بیش از پیش قربانیان را تهدید می کند.

امنیت خیالی در ظاهری لاکچری
همانطور که گفته شد بزرگترین مخاطبان این شبکه اجتماعی نوجوانان هستند که طبیعتا میل دیده شدن در آنها بیش از هر گروه دیگری است. با تبدیل شدن “تامین امنیت” به یک اپیدمی در اینستاگرام، افراد زیادی تضمین شدن امنیت پیجشان و نوشته شدن آن در بالای بیوگرافی خود را نشانه لاکچری بودن و باکلاسی می‌دانند و افراد سودجوی دیگری که به شهرت “سلبریتی‌های امنیتی اینستاگرام” نیستند، این امکان را به افراد کمتر مشهور می‌دهند…
طبیعی است که در دنیای حساب‌های فیک و افراد غیر مشهور اقدامات مجرمانه بسیار راحت تر صورت می‌گیرند. موارد بسیاری گزارش شده که افراد تحت عنوان تامین امنیت به پیج قربانی دسترسی یافته و با تهدید به افشای اطلاعات خصوصی کاربر از وی اخاذی می‌کردند.

باندهای امنیت اینستاگرام: در تلاش برای کلاه برداری از کاربر
با افزایش تعداد این کلاه برداران و افراد سودجو، باند ها و گروه هایی بین این افراد به وجود آمدند تا به طور هماهنگ اقدام به از کار انداختن حساب کاربری افراد یا سودجویی از آن ها بپردازند. در مواردی این باندها با هم درگیر شده و اقدام به ریپورت پیج یکدیگر و افراد تحت پوششان می‌کنند. میل به دیده شدن در شبکه‌های اجتماعی در بسیاری از موارد سر افراد را به باد می دهد.

با تبدیل شدن پدیده تامین امنیت به یک نماد لاکچری و خودنمایی در اینستاگرام، افراد زیادی امنیت حساب خود را به خطر انداخته و افراد زیادی به قصد پول، شهرت و اخاذی با ادعاهایی دروغین دسته اول را فریب می دهند.

تامین امنیت حساب کاربری شما در هر کجای اینترنت کار پیچیده ای نیست. با فعال کردن احراز هویت دو مرحله‌ای (۲FA)، انتخاب رمز مناسب و دسترسی همیشگی به ایمیلی که با آن حسابتان را می‌سازید راه را برای بیشتر تهدیدات متوجه حسابتان می‌بندید و هزینه‌های مالی هنگفت و خطر افشای اطلاعات را متوجه خود نمی‌سازید.

نکات افزایش امنیت پیج اینستاگرام

  • انتخاب یک کلمه عبور یا پسورد قدرتمند
  • تنظیم کردن یک ایمیل معتبر در تنظیمات اینستاگرام
  • فعالسازی ورود دو مرحله ای ایمیل شما
  • تنظیم کردن یک شماره همراه معتبر در تنظیمات اینستاگرام
  • فعالسازی ورود دو مرحله ای پیج اینستاگرام
  • عدم انجام فعالیت خاص پس از دریافت ایمیل های مشکوک

یک کلمه عبور قوی ، کلمه عبوریست که حداقل شامل ۸ کاراکتر و شامل حروف بزرگ، حروف کوچک، اعداد و علائم خاص همچون % ^ & * # @ باشد. هرچه تعداد کاراکترها و تنوع کاراکترها بیشتر باشد، کلمه عبور شما قوی تر خواهد بود. اگر قصد دارید کلمه عبور پیج خود را تغییر داده و یک پسورد قدرتمند قرار دهید، کافیست از توضیحات موجود در صفحه ورود به اینستاگرام در سایت استفاده نمائید.

داشتن یک ایمیل معتبر و تنظیم آن در اینستاگرام به شما کمک خواهد کرد که در آینده در صورت بروز هرگونه مشکل در پیج اینستاگرامتان، بتوانید به کمک آن، اقدامات لازم را انجام دهید. توجه داشته باشید که حتما لازم است ورود دو مرحله ای ایمیل خود را فعال نمائید. برای فعالسازی قابلیت ورود دو مرحله ای ایمیل خود، به سایت ارائه دهنده سرویس ایمیلی که از آن استفاده می نمائید مراجعه نموده و مطابق توضیحات پیش بروید.

در آخر باید گفت افراد سودجو و کلاهبرداری که به قصد پول و شهرت دروغ می گویند و افراد را تهدید می کنند فقط با کمک و آگاهی شما از بین خواهند رفت و تا جهل هست، شیاد هم هست.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.