مراقب تبلیغات شارژ و اینترنت رایگان باشید!

+ زمان مطالعه: ۲ دقیقه

تاکنون با پست هایی با مضامین شارژ رایگان یا اینترنت رایگان به وفور در شبکه های اجتماعی مواجه شده اید.

پست هایی مانند: « من هم باورم نمی شد. این یک شارژ رایگان واقعی هست. کافیه عدد ۱۷۶۵۲۳ را به ۲۰۲۴۳۸ پیامک کنید و ده هزار تومان شارژ رایگان بگیرید. این پیامک رایگان هست حتی با سیمکارت بدون اعتبار هم می تونید ارسال کنید. زودتر به همه خبر بدید فقط تا امشب فرصت دارید . آخرین فرصت برای کسانی که اینترنت رایگان دریافت نکردند و …» و پست های زیاد دیگر با همین مضامین.
اما سوال این هست این پیام ها چه کاربردهایی دارند؟ اگر دروغ هست چرا ارسال می شوند؟ برای دریافت جواب با ما باشید.

پاسخ سوالات و شفاف سازی این گونه پیام ها

شماره پیامک هایی با پیش شماره های ۲۰ در حقیق یک سری سرویس های ارزش افزوده هستند که مخابرات به شرکت های تبلیغاتی واگذار می کنند. این شماره ها در ازای ارسال پیامک های اطلاع رسانی در حوزه های مختلف به کاربران عضو شده، بابت هر پیامک هزینه ای را از اعتبار مشتریان کم می کنند. این مبلغ چیزی بین ۵۰ تا ۱۵۰۰ تومان بابت هر پیامک می باشد. (البته یکی دو سالی هست که به کمتر از ۵۰۰ تومن راضی نمیشوند!)
اما نکته ای که مهم است اینست که برای اینکه اپراتورها بتوانند این هزینه را از اعتبار مشتری سر و به حساب دارنده سرویس واریز کنند، مشتری ابتدا باید عضو آن سیستم شود. مثلا با ارسال یک عدد به آن شماره که قبلا مدیر آن شماره آنرا به مخابرات اعلام نموده است. توجه داشته باشید که ارسال پیامک عضویت رایگان می باشد(حداقل در نود درصد موارد برای اینکه اطمینان مشتری را جلب کنند).
درحقیقت کاربر با ارسال عدد مذکور این اجازه را به اپراتور خود می دهد که در صورت دریافت پیامکی از آن شماره، مبلغی را از اعتبار مشتری کس و به حساب دارنده سرویس فوق واریز کند.
طبق قانون اگر شماره های مذکور بخواهند به صورت پیامکی تبلیغ کنند باید هزینه هر پیامک را در زیر پیام درج کنند. شاید این مورد را بارها در پیامک های تبلیغاتی دیده اید مثلا(دریافت فال روز. عدد ۱ را برای عضویت ارسال کنید. هزینه هر پیام ۵۰ تومان).
ولی چون شبکه های اجتماعی از این قانون مستثنی هستند برای گول زدن مردم به عضویت در سیستم از ترفندهای مختلف استفاده می شود و چه ترفندی گول زننده تر از پیام شارژ رایگان.

به نکات زیر توجه کنید:

هیچ اپراتوری در ایران شارژ رایگان نمیدهد.
اپراتورها برای هر نوع عملیاتی از کد های USSD استفاده می کنند مانند *۱۴۱*۱#
کدهای هر اپراتور مختص آن هست برای مثال شماره ۷۰۰ در ایرانسل روی همراه اول کار نمی کند.
اپراتورها تبلیغات خود را از طریق پیامک اعلام می کنند نه شبکه های اجتماعی.

دوستان عزیز!
لطفا گول دزدان و شیادان این چنینی را نخورید و کسانی را که در گروه ها و شبکه های اجتماعی نسبت به ارسال این پیام ها اقدام می کنند بازخواست و راهنمایی کنید.
توجه داشته باشید کسب درآمد حلال به هر طریقی خوب است ولی دزدی و شیادی و سوء استفاده از اعتماد مردم در تمام دنیا عملی زشت و قبیح و غیر اخلاقی است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.